RAPID RECOVERY שיקום מהיר בניתוח החלפת מפרק ירך

"תוכנית החלמה ושיקום מהירים (Rapid Recovery) אינם רק יותר נעימים למטופל ולמשפחתו וכרוכים בפחות כאבים וחזרה מהירה יותר לחיים פעילים..." דר' ואדים בנקוביץ, מייסד מרכז יונתן בשנים האחרונות כל מי שעוקב אחרי חידושים בעולם הרפואה ובאורתופדיה בפרט שם לב להתקדמות משמעותית בתחום השתלות מפרקים. שימוש בשתלים חדשים, טכנולוגיות של התאמה אישית, ניתוחים זעיר פולשניים תוך כדי שימוש בגישות עם שמירה על שלמות השרירים כל זה במטרה לחזור לתפקוד מהיר ללא מגבלות.לפני יותר מעשור ד״ר בנקוביץ ואדים, מייסד מרכז יונתן - המרכז הישראלי לבריאות המיפרק והגב ומנהל יחידה להשתלות מפרקים במרכז רפואי אוניברסיטאי סורוקה.  
התחיל שימוש בגישות זעיר פולשניות המשמרות שריר ביניהם גישה קידמית (Anterior Approach) ואחורית זעירה. לפני כמעט עשור, לראשונה בארץ ובין הראשונים בעולם התחיל ד״ר בנקוביץ שימוש בשיטות של התאמה אישית להחלפות מפרקים מלאות וחלקיות. 

ליצירת קשר

 טלפון :  9499* זימון תורים
 


כל אלו והתפתחויות נוספות בתחומי רפואה שונים, כמו טיפול בכאב רב תכליתי (MultiModal pain management ) ושיטות פיזיוטרפיה מתקדמות  הביאו להתפתחות של תוכנית של שיקום מהיר המוכרת ומכונה בעולם כ-Rapid Recovery, כשד״ר בנקוביץ ואדים הוא מחלוצי שיטה זאת בארץ ובעולם.

בת 65, לאחר שני ניתוחים להחלפת פרקי ירכיים משני צדדים (THR). הניתוח בוצעה בשיטה זעיר פולשנית- שיקום מהיר אחרי ניתוח.
התוכנית מתחילה בביקור הראשון בו מטופל המיועד לניתוח החלפת מפרק ירך  מקבל הסברים מפורטים בנוגע להכנה לניתוח, 
על סוג הפעולה הניתוחית המתאימה לו אישית, על סוגי השתלים המתאימים לפתרון בעיה של המטופל, ועל צפי לקצב ההחלמה, שיקום והתוצאה הסופית. 
המטופל מקבל תיק אישי בו יתאספו וישמרו בדיקות הכנה לניתוח,  צילומים וכל מידע רלוונטי לבריאותו לקראת הניתוח ושיקום אחריו. כמו כן, בתיק האישי הזה ישנו חומר הסברתי נוסף על הטיפול, המיועד למטופל ובני משפחתו ולרופא המטפל (רופא משפחה) שמאפשר הכנה מיטבית לניתוח ולתקופת השיקום. עוד בתקופה זאת טרום-ניתוחית מוקדמת מופנה לרופא המשפחה מכתב ובו רשימת בדיקות לביצוע בשלבי ההכנה לניתוח ותרופות שמנותח עתיד לקבל מימים לפני ניתוח עד לסיום תקופת ההשתקמות ולאחר מכן. 
כל זה מאפשר למנתח להיות מתואם עם רופא המשפחה ומונע סיכונים במתן תרופות ששילובם מנוגד. שיטות טיפול רב תחליתי בכאב הוכיחו את עצמן בתחומים רבים של כירורגיה ובניתוחים אלקטיביים (מתוכננים). מה משמעות של שיטה זאת ומדוע יעילותה כה גבוהה? כידוע, כאב הוא תגובה פיזיולוגית בסיסית לפגיעה או מחלה ברקמות או איברים. 

על תחושת הכאב ועל עוצמתו משפיעים גורמים חיצוניים ופנימיים רבים. שילוב תרופות שהשפעתם מכוונת אל תוך מרכיבים פיזיולוגיים שונים של הכאב 
מאפשרת שימוש בתרופות אלו במינונים נמוכים של כל אחד מהם, תוך הורדת סיכונים לתופעות לוואי של תרופות הללו. 
במתכון של קוקטייל תרופות זה יחד עם משככי כאבים השיגרתית כמו אופטלגין ואתמול בשילובם עם תרופות המחזקות את האפקט האנלגטי של אקמול ואופטלגין כמו קודאין וקפאין, משתמשים גם בנוגדי דלקת שטבעם להקטין את הבצקות ברקמה ובכך לשפר גם את תחושות הכאב. כמו כן, נמצאים בשימוש תרופות שהשפעתם על מערכת העצבים ונמצאים בשימוש לכאבים נוירופטיים, אך בעבודות מדעיות נמצאה יעילות גם בטיפול בכאב לאחר הניתוח. 

דר' ואדים בנקוביץ, מנהל היחידה להשתלות מפרקים במרכז הרפואי האוניברסיטאי "סורוקה".
המטופל מקבל הפניה לפגישה עם פיזיוטרפיסט, מרדים ומרפאה תרום-ניתוחית לצורך הכנה לניתוח.

כל האמור מעלה מאפשר להקטין או לגמרי להוציא משימוש משככי כאבים נרקוטיים ובזה מאפשר למנוע תופעות לוואי של התרופות הללו ולשמור על ערנות של מטופל והפעלתו אקטיבית מוקדמת. ישנם מחקרים רבים שמוצאים קשר ישיר בהפעלתו המוקדמת של המטופל ורמות נמוכות של כאב שלאחר הניתוח. 
תחילת הטיפול נגד כאב כמה ימים לפני פעולה פולשנית מסיעת בשיכוך כאב מיד אחרי ניתוח, מקלה משמעותית בתקופת ההחלמה ועליה הדרגתית של מינונים של תרופות לשיכוך כאב ששימוש בהם מתחיל תרם הניתוח ומגיע למינונים טיפוליים לקרת הניתוח, מאפשר לגוף להסתגל לתרופות החדשות ולעבור טיפול בהם בלי תופעות לא רצויות. 
המטופל מקבל הפניה לפגישה עם פיזיוטרפיסט, מרדים ומרפאה תרום-ניתוחית לצורך הכנה לניתוח.  
ישנם הבנות ברורות והוכחות מדעיות כי מודעות המטופל הינה המרכיב העקרוני והמשמעותי בכל הליך ההחלמה, הבראה ושיקום. 
כל האמור מעלה לא איחר להביא פירות כמו: שיקום מהיר של המטופל, תקופת החלמה קצרה וכרוכה בפחות כאבים וחזרה לחיים מלאים. 
כבר שעות בודדות לאחר ניתוח השתלת מפרק כמעט כל המטופלים ללא קשר לגיל ומצב בריאות כללית מסוגלים לרדת מהמיטה ולהתחיל את השיקום. 
 
במהלך היממה הראשונה שלאחר הניתוח מטופלים מתחילים להתנייד למרחקים של עשרות מטרים ואף יותר מזה, חוזרים לביתם לאחר אשפוזים קצרים ללא צורך במוסדות שיקומיים ברב המקרים. כידוע, ישנו קשר ישיר בין אורך האשפוז או שהייה במוסדות רפואים או שיקומיים לבין שיעור הזיהומים לאחר הניתוח. 

כך, תוכנית החלמה ושיקום מהירים (Rapid Recovery) אינם רק יותר נעימים למטופל ולמשפחתו וכרוכים בפחות כאבים וחזרה מהירה יותר לחיים פעילים ללא מגבלות, אלא גם מצטיינים בשיעור נמוך יותר של תחלואה נוספת, פחות סיבוכים אפשריים בתקופת ההחלמה. 

השיטה הזאת היא פרי של שיתוף פעולה של כל הצוותים רפואים וסיעודיים שמלווים את המטופל בתקופת הכנה לניתוח ועד סיום תקופת השיקום הוכיחה את עצמה באלפי מקרים שנותחו על ידי ד״ר בנקוביץ ואדים. 

לבדיקת תור מהיר :  9499* זימון תורים
 
שיתוף:

מנהל המחלקה החלפת מפרק ירך וברך

מייסד המרכז מנהל יחידה להשתלות מפרקים

מייסד מרכז יונתן- המרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב. אסותא מרכזיים רפואיים
מנהל היחידה להשתלות מפרקים במרכז הרפואי האוניברסיטאי "סורוקה".
חבר ההסתדרות הרפואית בישראל.
חבר האיגוד הישראלי לאורטופדיה.
חבר ב- Israeli Hip and Knees association.
חבר ב- EKA – European Knee Association.
חבר ב- American Academy of Orthopedic  Surgeons.
מומחיות מומחה בכירורגיה אורטופדית, תת התמחות בטראומה אורטופדית מטעם ביה"ח טמפה בפלורידה. תת התמחות נוספת בהשתלות מפרקים מטעם Hospital of Joint Diseases בניו יורק. אני מאמין "יכולת תנועה ותפקוד חופשי ללא כאבים ומגבלות- נכס הניתן לנו מצעדים הראשונים בתחילת דרכינו בעולם. שינויים באורך חיים, טיפולים פיזיקליים, תרופות שונות, הזרקות ובמקרים מסוימים ניתוחים להחלפת מפרקים מבוססים על טכנולוגיות מתקדמות ביותר יכולים להחזיר את חופש התנועה ואת שמחת החיים לאנשים שלא מוכנים להשלים עם העובדה שהגוף שלהם בגד בהם בטרם זמנו".

עשוי לעניין אותך

גישות ניתוחיות בניתוח החלפת מפרק הירך וההבדלים ביניהן

במאמר זה נעמוד על ההבדלים בין הגישות השונות המקובלות להחלפת מפרק הירך באמצעות השוואה מבוססת מחקר, שיכולה לעזור למטופלים להבין את ההשפעה של גישה ניתוחית על תוצאות הניתוח וההחלמה ממנו.

צור קשר

נבנה ע"י Vital - בניית אתרים
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA