שאלות ותשובות

בהחלט! החלפות מפרקים הם בין הניתוחים הבטוחים והמוצלחים ביותר בעולם מבין הניתוחים האלקטיביים (ניתוחים משפרי איכות חיים), אינם מסוכנים גם למי שסובל ממחלות רקע, ולרוב גם ללא תופעות לוואי.
החשש מניתוח הוא טבעי, זה ברור. אך עם זאת כיום, באמצעות הטכנולוגיות הניתוחיות המתקדמות מאפשרות ניתוחים לא מסובכים וקצרים בני פחות משעה, אשר אינם כרוכים בדימומים, משמרים את השריר והרקמות הרכות סביב המפרק, וכן שיקום מהיר ללא אשפוז, כמעט נטול כאבים בטווח הקצר, וחזרה מהירה לשגרה.
הנטיה לדחות את הניתוח נובעת בעיקר מהחשש מפני התהליך, ונטיה לשמור על הקיים. לעתים, אנשים הסובלים מכאבי מפרקים "התרגלו" לסיטואציה החדשה שאליה הם נקלעו, תוך פגיעה בחיי היומיום שלהם. הם גם התרגלו לטיפולים השמרניים (משככי כאבים או הזרקות לדוג'), גם כשאלו כבר מפסיקים להשפיע. חשוב להבין כי כל דחיה מדרדרת את המצב, אנשים מתבגרים, מזדקנים, נהיים חלשים יותר, סיבולת לב הריאה נחלשת, וכן מסת צפיפות העצם ומסת השריר הולכות ויורדות. כשהגיע הזמן לניתוח אין שום סיבה לדחות אותו. להפך, ככל שהניתוח ייעשה מוקדם יותר, כך יהיה אפשר לחזק שוב את השרירים, להרחיב את טווח התנועתיות, ולחזור לחיי שגרה ללא כאבים וללא הידרדרות נוספת במצב.
התשובה היא לא! רוב מחלות הרקע, כמו סוכרת, לחץ דם או מחלות לב לא חולפות בגיל מבוגר והמצב עם השנים לא רק שאינו משתפר, אלא לעתים קרובות אף מחמיר. ניתוח החלפת מפרקים אינו מסוכן עבור מי שסובל ממחלות רקע, אבל כמובן שיש להתייחס למצבו הרפואי הייחודי של המטופל. חשוב להבין כי אחד הטיפולים המועילים ביותר שעליהם ממליצים אנשי המקצוע הוא תנועתיות, כלומר להפעיל את הגוף. לכן ניתוח להחלפת או שחזור מפרק יכול לסייע בטיפול במחלות הרקע ולהקל עליהן.
לשמחתנו, הטכנולוגיות הניתוחיות מתקדמות מאפשרות את הורדת סף הכאב למינימום. בנוסף, פיתחנו במרכז פרוטוקול כאב מיוחד, המבוסס על שימוש בתרופות מקבוצות שונות המאפשר לתקוף את הכאב מכמה זוויות – הטיפול בכאב מתחיל עוד לפני הניתוח, עם תרופות המשפיעות על סף הכאב ומפחיתות אותו; לאחר הניתוח הטיפול ניתן על ידי שילוב של תרופות משככי כאבים מסוגים שונים, המאפשר שיקום קל יחסית וחזרה מהירה לשגרה.
ישנן הרבה שיטות וגישות כירורגיות לגבי ניתוחי החלפות מפרקים. בבואנו להחליט על הגישה המתאימה, יש לקחת בחשבון את מצבו הרפואי של המטופל, גילו, ניתוחי עבר / פציעות אם יש, מורכבות הניתוח, רגישות לתרופות ועוד. על כן, לפני כל ניתוח אנו נבקש סיכום רפואי מקופת החולים ומידע על מחלות רקע כדי להתאים את התרופות הרלוונטיות, נערוך התייעצות עם הרופא המרדים לגבי סוג ההרדמה הנחוץ, ונבצע הערכה מקצועית טרום ניתוחית על מנת להתאים לכל מטופל את הגישה הניתוחית האופטימלית ביותר עבורו.

ישנן שלוש גישות ידועות עיקריות בניתוח החלפת מפרק ירך – הגישה הקדמית (הניתוח מתבצע דרך חלקו הקדמי של הירך מבלי לפגוע בשריר); הגישה האחורית (הניתוח מתבצע בחלקו האחורי-צידי של המפרק, תוך הפרדה של שריר הירך הגדול); והגישה הצידית (הניתוח מתבצע דרך חתך בצידו של הירך, דרך השריר הירך הגדול). 

בשנים האחרונות אימצנו ופיתחנו במרכז יונתן את "הגישה העליונה", המאפשרת לגשת למפרק בין השרירים מבלי לנתקם ומבלי לפגוע בקופסית – לא הקדמית ולא האחורית – וכך לשמור על רמת דימום נמוכה, החלמה מהירה במינימום כאבים, וחזרה לתפקוד מהירה וחלקה, לעתים תוך שעות בודדות בלבד לאחר הניתוח. 

כדי לקבל את התוצאות האופטימליות ביותר, הבחירה מבין הגישות הנ"ל תהיה בהתאם למצבו הבריאותי והרפואי של כל מטופל, לבדיקות הרקע המקדימות ומצבו של המפרק. חשוב לכן שהרופא המנתח יהיה בקיא ובעל ניסיון רב ככל האפשר בכל הגישות.  

ניתוח החלפות מפרקים הוא פתרון מצוין המשנה לטובה לחלוטין את איכות החיים של הסובלים מכאבים ומחזיר אותם לחיי השגרה היומיומיים, כולל פעילויות ספורטיביות אהובות. כאשר טיפולים שמרניים – כמו טיפול במשככי כאבים, נוגדי דלקת, הזרקות וטיפולים פיזיותרפיים – כבר אינם עוזרים והכאבים הופכים להיות בלתי נסבלים, זה הזמן לשקול את האופציה הניתוחית. אספקט נוסף יינתן על ידי הדמיה (לרוב צילום רנטגן יספיק) וכן בדיקה פיזיולוגית של כירורג מומחה. לסיכום, האופציה הניתוחית נלקחת בחשבון רק אחרי שטיפולים שמרניים כבר אינם יעילים והמצב הפיזיולוגי של המפרק – למשל שחיקה רדיקלית של הסחוס – מצדיק זאת.

גיל המטופל אינו רלוונטי, אלא רק המצב השחיקתי של הסחוס ומצב התפקוד היומיומי. הניתוח לא רק שהוא בטוח בכל גיל, גם בגילאים מאוחרים מאוד (מעל 80), הוא גם יכול להחזיר את המטופל לחיי שגרה ופעילות ספורטיבית אשר תועיל לבריאותו ותעכב תהליכי זקנה ומחלות נלוות אחרות. כמובן שנלקחים בחשבון כל הפרמטרים הרפואיים של המטופל על מנת להתאים לו את הניתוח המיטבי והבטוח ביותר עבורו, אך התאמה זו נעשית בכל גיל ובכל מצב רפואי. 

לשמחתנו, הטכנולוגיות הניתוחיות המתקדמות מאפשרות לנו לקצר באופן משמעותי את התהליך הניתוחי, וללא פגיעה ברקמות הרכות ליד המפרק או בשרירים. כתוצאה מכך, הניתוחים אינם מסובכים, ואינם כרוכים בדימומים. בנוסף, אנו משתמשים בתפרים מיוחדים המונעים זיהומים, נספגים בגוף ואינם מצריכים טיפול בפצע הניתוחי. 

באמצעות שיטות מיוחדות, אנו מצליחים להפחית את הכאבים לרמה מינימלית, וכך שעות בודדות לאחר הניתוח המטופלים מסוגלים לקום מהמיטה, לדרוך באופן מלא על הגפה המנותחת, ולהתחיל להתנועע במסדרונות. ברובם המוחלט של המקרים המטופלים אף משוחררים לביתם באותו היום. 

כבר ביממה הראשונה לחזרתם הביתה, המטופלים יהיו מסוגלים לשרת את עצמם בתפקוד מלא וללא עזרה מאדם אחר. טיפול מתאים ואפקטיבי לשיכוך כאבים, המשלב תרגול עצמי לגמישות והרחבת טווחי התנועה של המפרק (באמצעות אפליקציה ייעודית של המרכז), וטיפולי פיזיותרפיה בהדרכת איש מקצוע – יאפשרו למטופל לחזור לעצמאות בתקופה של שבועות ספורים בלבד.

במרכז יונתן אנחנו מאמצים באופן קבוע את השיטות הטכנולוגיות המתקדמות ביותר על מנת להגיע לתוצאות האופטימליות עבור כל מטופל ומטופל. סריקה תלת מימדית במערכת מיוחדת מאפשרת שחזור מלא של האזור הפגוע לקראת הניתוח, כולל מדידות והתאמה של השתלים העתידיים ותכנון מראש ומדויק של שיוף הסחוס. מדובר ממש בניתוח וירוטאלי על פני מסך המחשב.

בחדרי הניתוח אנו משתמשים במערכות ניווט דיגיטליות (נבגיציה) וזרוע רובוטית שהן המילה האחרונה ברפואה המודרנית ומהוות את ראש החץ בכל מה שקשור לטכנולוגיה כירורגית. השימוש במערכות ניווט אלו ובזרוע רובוטית – בהתאם לשחזור התלת מימדי הטרום ניתוחי – מאפשר לנו דיוק אופטימלי בביצוע הניתוח ברמת כזו שגם עין של מנתח מאוד מנוסה לא יכולה להגיע אליו. 

בנוסף, בזמן השיקום תוכל ליהנות מהאפליקציה הייעודית שלנו, ובה תוכל להיעזר בשלל התרגילים שפיתחנו וצילמנו במיוחד, על מנת להקל עליך ולקצר עבורך את תהליך ההחלמה והחזרה לשגרה.

לאחר שהחלטת שהגיע הזמן לעבור ניתוח להחלפת מפרקים ולחזור לחיי שגרה מלאים וללא כאבים, נערוך שיחת התאמה טלפונית ראשונית. לאחר שנוודא שאכן יש היתכנות לניתוח, נקבל אותך לפגישת ייעוץ ראשונית במרפאה שלנו, שלקראתה נבקש ממך לשלוח אלינו את כל הסיכומים הרפואיים והצילומים הרלוונטיים. לאחר שעברנו על החומר הרפואי, במהלך הפגישה ננתח בפניך את הממצאים ונחליט על הניתוח המתאים עבורך. 

לקראת הניתוח תקבל הסבר מדויק ומלא על כל התהליך, סוג הניתוח, מה אנחנו עומדים לבצע ואיך, סוג המשתל, וכל דבר אחר שתרצה לדעת. כמו כן נצייד אותך בתיקייה מסודרת עם כל המסמכים, הצילומים וכן פירוט לגבי ההכנות לקראת הניתוח, ותקופת השיקום שלאחריו. הניתוח עצמו יבוצע באחד מבתי החולים שאנו עובדים עימם כפי שמפורט באתר.

במרכז יונתן אנו משתמשים בשתלים המתקדמים ביותר של חברות השתלים המובילות בעולם. השתלים עשויים מסגסוגת מיוחדת בעלת יכולת עמידות לטווח ארוך כך שתחזיק מעמד שנים ארוכות, לא תישחק ולמעשה לא ניאלץ להחליף אותה. 

המרכיבים הייחודיים של השתלים מאפשרים חיבור ביולוגי ופיזיולוגי מושלם לגוף – העצם מזהה אותו כרקמה זהה ולא כגוף זר, מה שמאפשר תנועה חלקה וללא כאבים. כך, כבר לפני סיום הניתוח אנו מקבלים רגל ישרה עם טווח תנועות מלא שלא היה קיים קודם לכן.

טיפול בהזרקות מתאים למי שסובל מכאבי ברך כרוניים, לא מתאים לניתוח, לא זקוק לניתוח או שאינו מעוניין בניתוח. מסובר בהזרקות מסוג Sodium Hyaluronate ישירות למקום הפגוע, והוא אפקטיבי להפחתת כאבים, טיפול בדלקות, והאטת קצב שחיקת הסחוס. יתרון נוספים לטיפול בהזרקות הוא בכך שהוא מונע את רוב תופעות הלוואי של התרופות ומשככי הכאבים, יכול לדחות התערבות כירורגית ומקל על כאבי מפרקים אחרי טיפול אורתרוסקופי. הטיפול בטוח ומותאם אישית לכל מטופל על ידי הצוות הרפואי המקצועי שלנו, עם המכשור המתקדם ביותר, ובליווי אישי בכל שלבי הטיפול.

באופן עקרוני, ההעדפה היא הרדמה אזורית עם טשטוש. אך בסופו של דבר ההחלטה הסופית לגבי סוג ההרדמה הינה בהתאם למצבך הרפואי, ולאחר חוות הדעת של הרופא המרדים. 

למרכז יונתן הסכמים מול כל קופות החולים (ביטוחים משלימים) ורוב חברות הביטוח הפרטיות. לכן, למבוטחים ישנה עלות סמלית בלבד עבור פגישת הייעוץ הראשונית, ועלות השתתפות עצמית בניתוח בהתאם לפוליסה שלך. עלות הניתוחים הפרטיים (ללא מבוטחים) הינה באחריות בתי החולים, נקבעת ונגבית על ידם.  

דילוג לתוכן