סקוליוזיס אידיופתי אצל ילדים ומתבגרים

ישנם סוגים שונים של עקמת אשר משפיעים על ילדים ומתבגרים, עד כה, הסוג הנפוץ ביותר הוא "אידיופטי", כלומר הסיבה המדויקת אינה ידועה.

רוב המקרים של עקמת אידיופטית מתרחשים בין גיל 10 לבין הזמן שבו הילד מסיים את תקופת הגדילה ולעתים רחוקות קיים כאב גב הקשור בעקמת. עקמת קטנה נעלמת מעיניהם של ילדים והוריהם לעתים קרובות והיא מתגלה לראשונה בבדקה שגרתית בבית הספר או בבדיקה אצל הרופא. במקרים רבים העקמת קטנה ואינה דורשת טיפול, לעומת זאת עקמת גדולה מצריכה טיפול מידי שימנע את ההתפתחות שלה ודבר זה מצריך לבישת מחוך ובמקרים חמורים יותר לבצע הליך כירורגי.
 
מהי עקמת?
עקמת היא הפרעה תלת ממדית, המוגדרת כסטייה של עמוד השדרה מקו האמצע. העקמת נמדדת בזווית קוב וככל שהזווית גדולה יותר כך העקמת קשה יותר, עקמת מהירה ומחמירה בתקופת הצמיחה המואצת בגיל ההתבגרות. 
ישנם סוגים שונים של עקמת אשר משפיעים על ילדים ומתבגרים, עד כה, הסוג הנפוץ ביותר הוא "אידיופטי", כלומר הסיבה המדויקת אינה ידועה.
 
סוגים של עקמת:
עקמת מולדת – בעיות בעמוד השדרה עלולות להתפתח לעיתים לפני שהתינוק נולד, עקמת מתפתחת יחד עם ההתפתחות העובר ברחם האם והיא נובעת מכך שעצמות עמוד השדרה לא התפתחו במלואן או שהתמזגו יחד או גם וגם. 
עקמת נוירוסקולרית – מתפתחת בחולים הסובלים ממחלות במערכת העצב והשריר, כגון ניוון שרירים או שיתוק מוחין, אשר עלולים להוביל לעקמת. 
גורם לעקמת אדיופטית
על אף שהסיבה המדויקת לעקמת אדיופטית אינה ידועה, כן שללו את האפשרות שנשיאת משא כבד, תיק כבד, או פעולות יומיומיות אחרות כמו שינה על מזרון לא תומך אינן קשורות להתפתחות עקמת. מחקרים מראים כי במקרים מסוימים הגנטיקה משחקת תפקיד חשוב בהתפתחות עקמת וכי ל- 30% מהחולים עם עקמת אידיופטית יש היסטוריה משפחתית של המצב, לדוגמא: כשלאחד מזוג תאומים יש עקמת, יש סיכוי של 50% שגם התאום יפתח עקמת. 
 
תסמינים
עקומות קטנות לעיתים קרובות נעלמות מהעין עד שהילד מגיע לגיל ההתבגרות בו פרץ הגדילה אינטנסיבי יותר ואז הסימנים לעקמת ברורים יותר כגון:
חוסר איזון בין הכתפיים והשכמות
חוסר איזון בצלעות, בולטות בצד אחד
קו המותניים לא אחיד
 
בדיקה גופנית
הבדיקה הסטנדרטית לעקמת היא "מבחן כיפוף קדימה ". במהלך הבדיקה, על הילד להתכופף קדימה כאשר הברכיים ישרות והזרועות תלויות רפויות. הרופא יבחן את היציבה של הילד מאחור ויחפש הבדלים בצורת הצלעות בכל צד, במצב זה עיוות השדרה בולט ביותר. כדי לשלול גורמים אחרים לעיוות בעמוד השדרה, הרופא יבדוק אי-התאמות אורך בגפיים התחתונות, ממצאים נוירולוגיים חריגים ובעיות פיזיות אחרות.
 
 
צילומי רנטגן
צילומי רנטגן יספקו תמונות ברורות של העצמות בעמוד השדרה ויאפשרו לרופא לראות את המיקום המדויק של העקומה ולמדוד עד כמה היא חמורה. בנוסף יאפשרו לרופא להתרשם מבשלות השלד וממצבו ההתפתחותי.
 
הרופא ישקול מספר דברים בעת תכנון הטיפול הרפואי:
גיל הילד
מיקום העקמת
חומרת העקמת
מספר שנות גדילה שנותרו
על ידי הערכת גורמים אלה, הרופא יקבע עד כמה סביר כי העקמת תחמיר ומהו הטיפול הנכון ביותר.
תַצְפִּית: כאשר העקמת נמוכה מ -25 מעלות הרופא עשוי להמליץ על מעקב אחר התפתחות העקמת כדי לוודא שהיא לא תחמיר ויבצע בדיקה חוזרת בכל 6 חודשים כולל מעקב אחר צילומי רנטגן עד שהילד יסיים את תקופת הגדילה שלו.
 
מחוך: אם עקומת עמוד השדרה היא בין 25 ° ל 45 ° בתקופת הגדילה של הילד, הרופא עשוי להמליץ טיפול במחוך על מנת למנוע התפתחות של העקמת. המחוך אינו מטפל בעקמת אלא רק מונע המשך התפתחותה ע"י תמיכה של עמוד השדרה. מחקרים הראו כי שימוש במחוך הוריד משמעותית את הצורך בהליך כירורגי בתום תקופת הגדילה. ישנם סוגים שונים של סדים המותאמים אישית לילד למקסימום אפקט.
 
טיפול כירורגי
הרופא עשוי להמליץ על ניתוח אם העקמת גבוהה מ 45 ° -50 ° או במקרה שהמחוך לא עצר את התפתחות העקמת. עקומות חמורות שאינן מטופלות עלולות בסופו של דבר להחמיר עד לנקודה בה הן משפיעות על תפקוד הריאה.
 
הליך כירורגי הנקרא "קיבוע עמוד השדרה" ייישר באופן משמעותי את העקמת ולאחר מכן יגרום לאיחוי של החוליות, כך שהן יתאחו לעצם אחת מוצקה. זה ימנע צמיחה לחלוטין בחלק של עמוד השדרה המושפע מעקמת. במהלך ההליך, העצמות בעמוד השדרה המרכיבות את העקמת יתפתחו מחדש באמצעות שתל עצם שימוקם ברווחים שבין החוליות ויתמזג איתן.
שימוש במוטות מתכת נעשה בדרך כלל כדי להחזיק את העצמות במקום עד שהאיחוי בין העצמות מתרחש. מוטות אלו מחוברים לעמוד השדרה באמצעות ווים, ברגים, ו / או תיל.
התאוששות
ביום הראשון רוב החולים מסוגלים לשבת, ביום השני לאחר הניתוח, רוב החולים מסוגלים ללכת בלי ללבוש מחוך. שחרור מבית החולים הוא בדרך כלל כשבוע לאחר הניתוח, רוב הילדים יכולים לחזור לבית הספר ולחדש את הפעילות היומיומית שלהם בתוך 3 שבועות.
 
תוצאה ארוכת טווח
איחוי החוליות בעמוד השדרה הוא ניתוח מאוד מוצלח לעצירת העקמת ומיישר עקומות באופן משמעותי, אשר משפר את המראה החיצוני. רוב הילדים יכולים לחזור לפעילות ספורטיבית תוך 6 עד 9 חודשים לאחר הניתוח.  איחוי בעמוד השדרה אינו מגדיל את הסיכון לסיבוכים במהלך הריונות.
סקוליוזיס אידיופתי

סיפורי הצלחה נוספים:

דילוג לתוכן