טכנולוגיות וגישות ניתוחיות מתקדמות

מרכז יונתן וד"ר ואדים בנקוביץ

מרכז יונתן גאה להיות חוד החנית בכל מה שקשור ליישום ההתקדמות הטכנולוגית המטאורית של השנים האחרונות, המהווה את המילה האחרונה בתחום ניתוחי החלפות המפרקים בעולם.

דיוק מקסימלי בסיכון מינימלי

יישום הטכנולוגיות המתקדמות כולל שימוש במערכות הדמיה, ניווט, רובוטיקה, משטחים ושתלים מחומרים מיוחדים המשתלבים בגוף באופן טבעי, ותפרים שאינם גורמים לזיהומים. שילוב טכנולוגיות אלו עם גישות ניתוחיות מתקדמות בהתאמה אישית בחדרי הניתוח החדישים והמתקדמים ביותר בארץ מבטיח ניתוחים קצרים ובטוחים, שיקום מהיר וחזרה לשגרה.

התהליך

מומחה להחלפת מפרקים
01

הכנת המטופל באופן אופטימלי לקראת הניתוח

02

תכנון קדם ניתוחי במערכות הדמיה משוכללות

03

בחירת הגישה הניתוחית המתאימה

04

ביצוע הניתוח באופן מדויק בעזרת מערכות רובוטיות

ניתוח החלפת מפרקים
05

שחרור המטופל הביתה באותו היום

06

שיקום קל ומהיר וליווי רפואי מקצועי שוטף

תכנון קדם ניתוחי מדויק

הדמיה וירטואלית – על סמך תוצאות מגוון בדיקות הדמיה מתקדמות (סיטי, רנטגן, MRI בהתאם לצורך), מפיקים באמצעות תוכנת מחשב מיוחדת שחזור תלת מימדי וירטואלי מדויק של המפרק.

התאמת המשתל למפרק – פריצת דרך טכנולוגית מאפשרת להתכונן באופן מקסימלי ומדויק לניתוח ולייצר דגם מדויק של המפרק הפגוע באמצעות הדפסה תלת מימדית. דגם תלת מימדי זה מאפשר למנתח להתאים את השתל, הכולל החלטה על האופן והזוויות בהן יולבש השתל על המפרק הקיים בניתוח הפיזי.

תכנון זה מאפשר רמת דיוק גבוהה ביותר בהתאמת השתל למפרק המטופל וכן דיוק מקסימלי בבחירת מיקום השתל על העצם, ובכך למעשה את קיצור משך הניתוח, כיוון שהוא מייתר את הצורך לבחון את המפרק ולבצע עליו מדידות להתאמת השתל במהלך הניתוח עצמו.

מהלך הניתוח – אפס סטייה מהתוכנית הניתוחית

מערכות נביגציה – ההליך הניתוחי מסתמך על ההדמיות של הניתוח הוירטואלי, בשילוב מגוון טכנולוגיות נוספות שתפקידן לדייק את פעולות המנתח. כך, חיישנים המורכבים על רגל המנותח ומשדרים ישירות למחשב, מאפשרים למנתח למקם את המכשור ולעבוד על העצם בדיוק מקסימלי, תוך התרעה ותיקון עצמי בזמן אמת.

חיישנים אלו משמשים את המנתח גם בהלבשת השתל ההדמייתי על המפרק במהלך הניתוח, שמטרתו לבחון את טווחי התנועה של המפרק ויציבות הרגל עד להגעה לתוצאה הרצויה. זאת, בטרם הטמעת השתל הקבוע.

מערכות רובוטיות – במרכז יונתן נעזרים במערכות הרובוטיות המתקדמות ביותר כיום מבית MAKO (ברך וירך) ו-VELYS (ברך), בהתאם לסוג הניתוח ומורכבותו. מערכות אלו מבטיחות שהניתוח יתקדם אך ורק בהתאם לתכנון הקדם ניתוחי, ללא סטייה או פעולה לא מדויקת מספיק. בפעילותה, מבטיחה המערכת הרובוטית שלא יפגעו רקמות רכות במהלך הניתוח.

שתלים עמידים וסתגלתנים – השתלים שבהם משתמש ד"ר בנקוביץ הם המילה האחרונה בתחום ניתוחי החלפות מפרקים. מדובר בשתלים ממשפחת ה"צמנטלס" -השתלה ללא צמנט (דבק מיוחד), העשויים טיטניום. שתלים אלו דומים לעצם מבחינה צורנית, ובעלי חורים קטנים המתאימים לעצם. כך, לאחר שהתקבע, במהלך הזמן העצם גדלה אל תוך השתל, שהופך לחלק אינטגרלי ממנה כך שהגוף אינו מזהה את השתל כגוף זר.

שתלים מתקדמים אלו עמידים מאוד ויכולים להחזיק מעמד עשרות שנים, ומהווים פתרון אופטימלי בעיקר לסובלים ממשקל יתר. בשתלים אלו עושים שימוש בניתוחי החלפות ירכיים ולאחרונה גם בברכיים, ובשילוב המערכות הרובוטיות הם הופכים את הניתוח לקצר ופשוט.

הגישה העליונה - Superior Approach

מלבד שלוש הגישות הניתוחיות הידועות (קדמית, אחורית וצידית), טכניקה ניתוחית נוספת וחדשה שד"ר בנקוביץ עושה בה שימוש, הינה ניתוח משמר שריר בגישה עליונה. מדובר בגישה חדשנית ופורצת דרך שפותחה בארה"ב, אשר ד"ר בנקוביץ התמחה בה במיוחד, וכיום הוא בין המנתחים הבודדים בארץ שמשתמשים בה. 

בין השאר, נבחר ד"ר בנקוביץ להיות המנתח הראשון מבין מדינות EMEA (אירופה, המזרח התיכון ואפריקה) שיבצע ניתוח החלפת ברך ע"י רובוט Velys, הראשון לבצע ניתוח דומה בבית החולים רפאל החדיש באמצעות רובוט MAKO, והראשון בארץ שביצע ניתוח השתלה מתקדם וייחודי של מדור קדמי בברך. כמו כן, ד"ר בנקוביץ הוא בין המנתחים הבודדים בארץ המנתחים בגישה העליונה (Superior Approach), גישה משמרת רקמות ושרירים שפותחה לאחרונה בארה"ב ומהווה פריצת דרך משמעותית בניתוחי החלפות מפרקים.

המטרה בגישות הניתוחיות המודרניות (כמו הגישה הקדמית לדוג') הינה כמה שפחות לפגוע בשרירים או לנתקם, ובכך למנוע דימומים, ולהפחית סיבוכים, זיהומים וכאבים. כאשר השרירים לא נפגעים, אין צורך במגבלות שבדרך כלל מטילים על מטופל לתקופה מסוימת, על מנת שהשריר המנותק יתחבר בחזרה.

ניתוח החלפת מפרקים בגישה העליונה עושה זאת באופן הבטוח והיעיל ביותר, מאחר ואין פגיעה ברקמות מלפנים או מאחור, תוך שימור קופסית המפרק האחראית על היציבות. כך, השיקום מהיר יותר והמטופלים חוזרים מהר יותר לשגרה ומשתחררים באותו היום הביתה.

חשוב לציין שמנתח מנוסה חייב לדעת להשתמש בכל הגישות, ולהחליט על האופטימלית ביותר בהתאם למצבו של המטופל.

היום שאחרי - חזרה מיידית לפעילות

שילוב מושכל בטכנולוגיות מתקדמות במהלך ההכנה לניתוח ובניתוח עצמו, שימוש בשתלים עמידים וסתגלתנים, והתאמת הגישה הניתוחית המיטבית לכל מטופל ומטופל הוביל למהפך בניתוחי מפרק ירך וברך – בזמן הניתוח, באיכותו, ובשלבי השיקום שאחריו.

כך, המטופלים מסוגלים לעמוד ואף ללכת מספר שעות בודדות לאחר הניתוח. משמעות הדבר היא שאין כלל צורך באשפוז בבית החולים, ורוב המטופלים עומדים על רגליהם שעתיים אחרי הניתוח ומשוחררים לביתם כבר באותו היום. היעדר הצורך באשפוז מפחית משמעותית את הסיכון להתפתחות זיהומים לאחר הניתוח.

במרכז יונתן משתמשים בעזרים וכלים ייחודיים נוספים על מנת למנוע סיבוכים או זיהומים ולהקל על תהליך השיקום:

תפרים מיוחדים – תפרים נספגים אשר אינם מצריכים הסרה או טיפול בפצע, ומונעים זיהומים. תפרים אלו מאפשרים למטופל חופש בתנועה – להתקלח כבר באותו היום לדוג', להתנהל באופן שוטף ולהתחיל בתרגילים לחזרה לשגרה.

מדבקה מיוחדת – מדבקה ייחודית זו סוגרת את הפצע באופן כזה שאין צורך להחליף חבישות או לטפל בפצע. אחרי שבועיים מסירים את המדבקה ובכך מסתיים הטיפול.

ערכה למניעת זיהומים – לקראת הניתוח מקבל כל מטופל ערכת חומרים מיוחדת המתאימה למצבו הפיזי והבריאותי,  שנועדה להכין ולחטא את הגוף לפני ההליך הכירורגי. בעלי מחלות רקע (סוכרת למשל) מקבלים התייחסות מיוחדת, על מנת לאזן את מצבם הרפואי ולהביא אותם לניתוח במצב הבריאותי האופטימלי ביותר האפשרי.

משככי כאבים – לאחר הניתוח (וגם לפניו) מקבלים המטופלים שילוב מושכל של משככי כאבים אפקטיביים. שילוב תרופות ייחודי זה פותח במיוחד על ידי ד"ר בנקוביץ, והוא מותאם במינון וברכיבים למצבו הרפואי של המטופל ו/או למחלות הרקע שלו במידה ויש כאלו. כך – בנוסף לשימוש בטכנולוגיות והגישות המתקדמות – מובטחת הפחתת רף הכאב למינימום, וישנם מטופלים המדווחים שאינם מרגישים כאבים בכלל-על בסיס מחקרים בינלאומיים.

ניתוחים אמבולטוריים – ניתוחי החלפות המפרקים המבוצעים על ידי ד"ר בנקוביץ דורשים אשפוז יום בלבד. כלומר, המטופלים משתחררים הביתה אחרי השגחה של כמה שעות, מעקב של צוות רפואי, הדרכה נאותה ותרגילי פיזיותרפיה מתאימים. שחרור מהיר זה גם מקל על המטופל וגם מונע זיהומים העלולים להיגרם כתוצאה משהות ממושכת בבית החולים. חשוב לציין שמטופל משוחרר לביתו רק אחרי שהוא מרגיש טוב, ובטוח בעצמו. במידה ויבחר, יוכל להישאר עוד יום באשפוז. מטופלים המשוחררים לביתם הינם עצמאיים לחלוטין, ולא נדרשים לליווי צמוד בביתם.

ליווי שוטף – במרכז יונתן גאים בשירות המקיף שניתן למטופלים, גם תקופה ארוכה אחרי הניתוח. מדובר במעקב רציף וקשר יזום עם כל המטופלים, גם לפני (בתקופת ההכנה) וגם אחרי הניתוח (בתקופת השיקום), כולל ביקור צוות רפואי לבדיקות ומעקב. אנו לא מחכים לטלפונים של המטופלים, ולא נותנים להם ליפול בין הכסאות, אלא שואלים ומתעניינים והכל מדווח לד"ר בנקוביץ. במסגרת טיפולי ההרחבה שלנו, ניתנת גם אפשרות לליווי המשכי של פיזיותרפיסט מומחה, מעבר למה שניתן לו במסגרת קופת החולים או הביטוח שלו.

אפליקציה שיקומית ייעודית – במרכז יונתן פיתחנו אפליקציה ייעודית מיוחדת, המלווה את המטופל החל מההכנות לניתוח, עם הסברים, הדרכות וכתבות בנושאים שונים (כמו תזונה, עישון וכו'), ועד השיקום, כולל הדגמות ותרגילים שנועדו להחזרת התנועתיות והגמישות של המפרקים.

דילוג לתוכן