החלפת מפרקים רובוטית: טכנולוגיה חדשנית לניתוח מדויק ומהיר יותר

החלפת מפרקים רובוטית היא טכנולוגיה פורצת דרך בתחום האורתופדיה, המאפשרת ביצוע ניתוחים מדויקים ומהירים יותר בהשוואה לניתוחים מסורתיים. בניתוח רובוטי, המנתח משתמש בזרוע רובוטית ממוחשבת המבצעת את החתכים וההשתלות תוך הנחיה ממערכת ניווט תלת מימדית.

יתרונותיה הרבים של טכנולוגיה זו כוללים דיוק מוגבר, המאפשר הפחתת הסיכון לפגיעה ברקמות רכות סמוכות. כתוצאה מכך, החתכים קטנים יותר והטראומה לרקמות פחותה, מה שמוביל להחלמה מהירה יותר ופחות כאבים לאחר הניתוח. יתרון נוסף הוא שיפור משמעותי בתפקוד המפרק המוחלף, הן מבחינת טווח התנועה והן מבחינת הפחתת הכאב. בנוסף, ניתוח מדויק יותר תורם להארכת תוחלת חייו של השתל.

מהלך ניתוח החלפת מפרקים רובוטי מתחיל בתכנון מדויק. המנתח מבצע סריקת CT של המפרק המוחלף, ויוצר מודל תלת מימד מדויק המאפשר תכנון מדויק של הניתוח. לאחר מכן, המטופל מקבל הרדמה כללית, והמנתח משתמש בזרוע הרובוטית המונחה על ידי מערכת הניווט התלת מימדית כדי לבצע את החתכים וההשתלות. לאחר השלמת ההשתלה, המנתח סוגר את החתכים ותופר אותם.

טכנולוגיית החלפת מפרקים רובוטית זמינה כיום במספר בתי חולים בישראל. ניתן למצוא מידע נוסף על בתי חולים אלו ועל הטכנולוגיה באתר איגוד האורתופדים הישראלי.

החלפת מפרקים רובוטית מהווה פתרון חדשני ומתקדם עבור מטופלים הסובלים משחיקה, פציעה או מחלות הגורמות לכאב ולמגבלות תנועה במפרקים. טכנולוגיה זו מאפשרת ניתוחים מדויקים, בטוחים ומהירים יותר, תוך שיפור משמעותי באיכות החיים של המטופלים לאחר הניתוח.

במרכז יונתן מערכות הרובוטיקה המתקדמות שבשימוש מרכז יונתן וד"ר בנקוביץ מותאמות לניתוחי החלפת מפרק ירך, ולניתוחי החלפת ברך חלקית ומלאה. למערכות הרובוטיות אלמנטים שונים המותאמים לכל סוג ניתוח ולכל מטופל. הבחירה בכל אחת מהמערכות הרובוטיות – כמו MAKO או VELYS – מבוצעת על ידי ד"ר בנקוביץ בהתאם לסוג הניתוח הדרוש, מצבו הרפואי של המטופל, המצב האנטומי של המקום הפגוע, ובית החולים שבו מתבצע הניתוח.

החלפת מפרקים רובוטית

סיפורי הצלחה נוספים:

דילוג לתוכן